10 POMYSŁÓW NA RANDKI W DOMU

Randki w domu  są ciekawą opcją urozmaicenia małżeńskich wieczorów. Warto o nie zadbać i nauczyć się praktykować tę formę spędzania czasu razem. Trudność pojawia się w tym, że takie randki w domu odbywają się w miejscu, w którym niemalże ciągle przebywamy, radujemy się i kłócimy, doświadczamy różnych sytuacji, emocji, trudności czy problemów. Inaczej będzie to wyglądać, gdy w domu są małe dzieci lub dorastający nastolatkowie, a jeszcze inaczej, gdy pojawi się ciąża lub niemowlak płaczący po nocach.

Powody, dla których warto mieć randki w domu

To jak wygląda nasze małżeństwo zależy od nas samych. Randki małżeńskie są momentem przypomnienia romantycznych chwil z początku znajomości, kiedy to ludzie się w sobie zakochują. To także czas wolny od problemów, skupiony na nas samych. Nie zawsze jednak można sobie pozwolić na wyjście do restauracji czy do kina, ale z drugiej strony nie zawsze można zrealizować wyszukane pomysły wychodząc na zewnątrz. Dlatego ciekawym rozwiązaniem są randki w domu!

Powody, dla których warto praktykować randki w domu:

 • są wyrazem dbania o wspólne relacje
 • odświeżają miłość małżeńską
 • są atrakcyjną formą urozmaicenia wieczoru dla małżeństw
 • są możliwością różnych doświadczeń, typowych dla małżeństwa, których randka poza domem nie jest w stanie dostarczyć
 • są dobrą alternatywą, gdy są w domu małe dzieci lub z innych powodów nie można wyjść na zewnątrz (np. choroba, brak pieniędzy)
 • oszczędza się czas na dojazd i powrót do miejsca randkowego, szczególnie pomocne, gdy oboje małżonków dużo pracuje
O tym, jak wyglądają randki w moim małżeństwie pisałam tutaj »»
Randki małżeńskie

Randka w domu. Jak stworzyć wyjątkową atmosferę?

Randka jest randką i powinna mieć typowe elementy, jakie zawiera. To nie jest tylko to, że spotykamy się we dwoje i poświęcamy trochę czasu dla siebie. To ma być magiczny czas, z dreszczykiem emocji oraz inności, wolnej od codzienności czy rutyny. Na co zwrócić uwagę przygotowując się do domowej randki?

Wygląd

Otoczenie

Romantyczne dodatki

Warto się wystroić, jak na pierwsze spotkanie, dbając o szczegóły, z intencją, by naprawdę podobać się żonie/mężowi:

 • makijaż
 • strój czysty, uprasowany (nie musi być elegancki, ważne, żeby małżonkowie czuli się w nim dobrze i jednocześnie atrakcyjnie)
 • perfumy
 • czyste ciało i umyte włosy
 • jakieś ozdoby
 • eleganckie buty
 • zadbane dłonie, paznokcie

Pokój, salon, sypialnia czy nawet kuchnia, pomieszczenie domowe, gdzie ma się odbyć małżeńskie spotkanie, niech będzie odmienione, niecodzienne. Warto, żeby było czyste, wywietrzone i przyozdobione. Poniżej kilka pomysłów, by coś zmienić w otoczeniu na czas randki w domu:

 • gwiazdki na ciemnych zasłonach
 • świece i/ lub kwiaty porozstawiane w różnych miejscach
 • książki ułożone kolorami
 • ciekawy zapach, który wypełni pokój
 • wyjąć świąteczne, kolorowe lampki i ułożyć w ciekawe kształty np. na stole, półkach, na parapecie między doniczkami itp.
 • kupić papier kolorowy i wyciąć z niego serca i umieścić po całym pomieszczeniu
 • można przyozdobić balonami w kształcie serca albo zwykłymi i na nich flamastrem namalować serca (osobiście nie lubię balonów, ale jest wiele osób, które szaleją na ich punkcie)
 • jeśli zaplanuje się randkę z dużym wyprzedzeniem można poszukać niedrogich i sympatycznych mini-poduszek i wypełnić nimi sofę w salonie albo łóżka w sypialnie
 • lub najzwyczajniej w świecie czyste i posprzątane (szczególnie widać różnicę, gdy są małe dzieci w domu i na co dzień pomieszczenie jest pełne zabawek, kredek, kocyków, puzzli, klocków itp. itd.)

Oczywiście warto zadbać o romantyczne dodatki. Część z nich wymieniłam przy dekorowaniu domu, ale tutaj mam na myśli takie drobiazgi skierowane ku drugiej osobie.

 • róża lub kwiatek dla żony
 • ulubione ciastko dla męża
 • drobne prezenciki np ulubione czekoladki
 • romantyczna muzyka puszczona w tle
 • kobieta może założyć biżuterię, którą miała w dniu ślubu, a mąż buty, spinki do mankietów lub jeszcze inną część garderoby (jako dodatek do ubrania)

Pomysły na randki w domu

Wspólny film, serial, wydarzenie do obejrzenia

Świetną sprawą jest obejrzenie filmu, serialu lub jakiegoś wydarzenia artystycznego, ale w randkowej oprawie. Można wtedy zamówić jakieś jedzenie do domu, ładnie się ubrać i przygotować miejsce oglądania. Jeśli ma się w zwyczaju, tak to jest u nas, częste oglądanie filmów, warto zadbać o to, by obejrzeć coś innego. Warto poszukać ciekawych występów, opery, teatru telewizyjnego, tanecznego show czy nawet kabaretu. Najczęściej takie występy są krótsze, więc można się lepiej zorganizować w przypadku późnych godzin powrotu małżonka/i do domu z pracy. Jeśli Twój mąż/żona nie lubi romantycznych filmów, lepiej nie zmuszać go/jej do oglądania, z powodu randki w domu. Niech romantyczna i wyjątkowa będzie atmosfera, a to, co chcecie obejrzeć możecie wybrać  razem.

Fragment książki, opowiadania, poematu

Scenariusz takiej randki jest dość prosty i jednocześnie przyjemny do zrealizowania. Wystarczy wspólna sofa, kanapa, miejsce, gdzie małżonkowie mogą usiąść razem. Wybierzcie jakąś treść do przeczytania. Może być fragment książki, opowiadanie, wiersz czy nawet Księga że Starego Testamentu: „Pieśń nad pieśniami”.  Niech osoba czytająca wypowiada wyrazy starannie i powoli. Osoba słuchająca może zamknąć oczy i uważnie wsłuchiwać się w głos ukochanej osoby. W pomieszczeniu szczególną rolę w takiej randce będzie odgrywać światło oraz cisza, która wyeksponuje doświadczenie usłyszenia głosu męża/ żony w innej sytuacji, niż na co dzień. Być może często słyszysz, jak Twoja żona dialoguje z dziećmi. Być może często słyszysz , jak Twój mąż rozmawia przez telefon. Wspólne czytanie czy to na rolę czy po kawałku na zmianę daje szansę na doświadczenie głosu bardziej nawet, niż jego usłyszenie.

Kolacja ze świecami, światełkami, lampionami...

Moja ulubiona forma randki w domu. Kocham światło i na moich kolacjach ze świecami zawsze jest dużo świeczek, podgrzewaczy, które ustawiam w skorupkach po kokosie, w szklanych słoiczkach po oliwkach, na całym stole. Obowiązkowo musi być ciepła kolacja, którą przygotowuję sama. Jeśli w Twoim małżeństwie oboje pracujecie i żadne z Was nie ma czasu na specjalne gotowanie, to zamówcie jedzenie do domu lub ugotujcie coś razem.

Gra planszowa lub karciana

Planszówki są i zawsze będą ciekawą formą spędzania wolnego czasu. Ze względu na to, że przy grach planszowych zawsze jest wiele emocji i radości, niekoniecznie ta propozycja nada się dla rodziców małych dzieci, które wieczorem już śpią. Można do takiej gry planszowej dodać zasadę, że za każdym razem, gdy ktoś wyrzuci kostką 1 lub 6 (mogą to być inne pary cyfr) to zdejmuje jedną część ubrania. Podobnie można ustalić zasady gry w karty. Wtedy zwykła zabawa przemienia się w grę wstępną i prowadzi do aktu małżeńskiego.

Wspólna kąpiel

Ta randka odbywa się w łazience i jest jedną z najbardziej zmysłowych propozycji, gdyż kończy się współżyciem. Ważne jest wcześniejsze przygotowanie łazienki: ładny zapach, świeczki dookoła, nagrzanie pomieszczenia (jeśli to konieczne), wybranie odpowiedniego płynu do kąpieli. W tej randce chodzi o dotyk, czułość i troskliwość, jaką małżonkowie mogą sobie okazać podczas mycia siebie nawzajem, w tym również intymnych części ciała. Nie musi się to odbywać w wannie, takie czułe mycie spokojnie można przeprowadzić pod prysznicem.

Wspólne gotowanie

To jest przykład randki w kuchni. Ważne, żeby wcześniej wybrać potrawę, wydrukować do niej przepis, kupić składniki. Najlepiej, żeby to było coś takiego, czego, ani mąż, ani żona jeszcze nie gotowali. Po to, by uniknąć sytuacji, w której jedno poprawia drugie. Chodzi o doświadczenie wspólnej zabawy i współpracy, a potem zjedzenie tego razem.

Napisanie do siebie listów miłosnych

Pomieszczenie można wybrać dowolne i ozdobić według uznania. W tej randce małżonkowie piszą do siebie listy miłosne, ale w określonym czasie. Potem wymieniają się listami i w ciszy czytają. Pytania można wymyślić własne lub posłużyć  się gotowymi. Poniżej podaję takie, które są skierowane do Ciebie, ale w stosunku do drugiej osoby:

 • Co cenię w Tobie? (dotyczy charakteru)
 • Jakie cechy w Tobie sprawiają, że jesteś wyjątkową osobą?
 • Jak bardzo Cię kocham? (postaraj się opisać tę miłość używając porównań np. kocham Cię jak stąd do księżyca i jeszcze dalej)
 • Co mi się w Tobie podoba? (dotyczy cech zewnętrznych)
 • Za co Ci dziękuję?

Wspólne tworzenie

Ta randka nie jest dla każdego, bo nie każda osoba lubi rękodzielnictwo. Jednak, gdy jedno z małżonków jest pasjonatem manualnego tworzenia to takie zaproszenie do swojego świata męża lub żony, może przynieść zaskakujące doznania i owoce. Jeśli dla obojga jest to coś nieznanego można poszukać jakiegoś tutorialu na YT i razem wykonać coś ciekawego lub jedno dla drugiego np. kartkę. Wykonanie nie musi być perfekcyjne. Liczy się wspólna zabawa, razem spędzony czas i radość z wykonywania czegoś samemu.

Poniżej znajdziesz 4 przykłady prostych prac, które możesz wykonać na takiej randce: