SPOWIEDŹ ŚWIĘTA. JAK PORADZIĆ SOBIE ZE STRESEM PRZED SPOWIEDZIĄ?

„U początku swojego pontyfikatu Jan Paweł II spotkał się z ponad dwoma tysiącami dzieci w jednej z rzymskich parafii. I rozpoczął katechezę w ten sposób:

– Jak przygotowujecie się na Boże Narodzenie?

– Przez modlitwę! – wykrzyknęły dzieci.

–  Dobrze, przez modlitwę –  mówi do nich Papież –  ale także przez spowiedź. Musicie się wyspowiadać, aby potem przystąpić do Komunii Świętej. Zrobicie tak?

I tysiące dzieci wykrzyknęło jeszcze głośniej:

– Zrobimy!

–  Tak, musicie tak zrobić! –  powiedział do nich Jan Paweł II. A potem nieco ciszej:

–  Papież też się wyspowiada, żeby godnie przyjąć Dzieciątko Boże”

¹ Francisco F. Carvajal, Rozmowy z Bogiem. Medytacje na każdy dzień, tom. I, Adwent, Boże Narodzenie, 1.2. 

Spowiedź dla osoby wierzącej jest Sakramentem, a to oznacza, że w konfesjonale spotyka się z samym Jezusem. To dlaczego tak wiele osób ma opory, żeby iść do spowiedzi? Pamiętam, jak sama miałam taki okres w życiu, że przed niemalże prawie każdą spowiedzią miałam ból brzucha lub głowy, czułam się słabo. Stojąc w kolejce i czekając na spowiedź przyspieszało mi tętno i tak się przejmowałam,aż zapominałam grzechy! Oczywiście, później miałam poczucie źle odprawionej spowiedzi i myśli, żeby ją powtórzyć. Świetnie rozumiem osoby, które cierpią, z powodu stresu i lęku przed spowiedzią.

Kogo dotyka stres przed spowiedzią?

Przyglądają się temu problemowi, już jako coach chrześcijańska i mając wiedzę psychologiczną, zwróciłam uwagę na to, że stres przed spowiedzią:

 • dotyka ludzi o wysokim stopniu wrażliwości
 • jest połączony z emocjami i nie radzeniem sobie z nimi
 • jest związany z sumieniem skrupulanckim, które nadmiernie wyolbrzymia przewinienia
 • częściej dotyczy kobiet, niż mężczyzn
 • jest związany ze wstydem, z powodu grzechów nieczystych
 • dotyka osób, którym brakuje zaufania Bogu i łatwo popadają w rozpacz
 • może wynikać z braku wcześniejszego przygotowania i tzw. spowiedzi na ostatnią chwilę, w pośpiechu i na szybko
 • jest konsekwencją braku prawdziwego zawierzenia Bogu i zrozumienia istoty Sakramentu Pokuty
 • może wypływać z niedojrzałości wiary


Objawy stresu przed spowiedzią

Kiedy stoisz w kolejce do konfesjonału i pierwszą Twoją myślą jest, żeby stamtąd uciec, to często przy tym możesz odczuwać różne mało przyjemne reakcje Twojego organizmu.
Jak się objawia tego typu stres?

 • bark koncentracji
 • chaos myśli typu: co mu powiem? a jak mnie wyśmieje? a jak nie dostanę rozgrzeszenia? jak mam powiedzieć ten grzech? a jak zapomnę jakiegoś grzechu?
 • poczucie braku przygotowania
 • przepuszczanie ludzi w kolejce
 • ulga, kiedy ksiądz nie zdąży wyspowiadać
 • potliwość rąk
 • kołatanie serca
 • przyspieszony puls
 • płytki oddech
 • bóle brzucha i jelit
 • może się pojawić biegunka, wzdęcia
 • suchość w gardle
 • omdlenia


Jak pokonać stres przed spowiedzią?

Jak widzisz wcale ten problem nie jest łatwy. I doskonale wiem, że dotyka sporej grupy ludzi. Często zaczyna się w okresie dzieciństwa i później dorosły człowiek jest wstanie opanować myśli, ale reakcje organizmu pozostają. Często są to wstydliwe sytuacje, kiedy trzeba wyjść z kościoła, bo żołądek i jelita nie dają rady. Czy można sobie jakoś z tym poradzić? W ciężkich przypadkach, kiedy ktoś ogólnie jest pokonywany przez stres bardzo często i powoduje to choroby, warto sięgnąć po pomoc specjalisty. W większości, z pomocą Boga i mądrego spowiednika, można poradzić sobie bez psychologa.

Kroki, żeby sobie poradzić ze stresem związanym ze spowiedzią:

 1. Myśl pozytywnie o Sakramencie Spowiedzi

  Pomocna może być taka modlitwa:
  Panie Jezu Chryste! Uciekam się do Ciebie w ufności i zawierzeniu. Zabierz mi mój lęk, bo przecież Spowiedź Święta jest spotkaniem z Tobą. W niej, mój Panie, zanurzasz moją duszę w Świętej Krwi Twojej i ukrywasz w Twoim Najświętszym Sercu. Okaż mi Panie miłosierdzie, bo po nie przychodzę do Ciebie. Daj mi prawdziwą i dojrzałą wiarę, bym widział(a) w kapłanie spowiadającym Ciebie i przyjmował(a) z wiarą, co mi powie. Daj mi odwagę do wyznania grzechów ciężkich i pokonania wstydu. Pomóż mi, by moje serce i ciało było spokojne. Przez Niepokalane Serce Maryi proszę Cię o łaskę dobrej spowiedzi, wyznania wszystkich grzechów i opanowanie emocji i ciała. Amen.
 2. Znajdź jednego i stałego spowiednika, powiedz mu o swoim problemie

  Często kapłani znajdują odpowiednie słowa, żeby uspokoić penitenta. Patrząc przez wiarę na spowiedź to sam Jezus chce Cię wyciszyć i dać pokój Twojemu sercu. Poza tym ksiądz mając wieloletnie doświadczenie spotkał nie jedną trwożliwą duszę i będzie potrafił Ci pomóc, szczególnie w przypadku sumienia skrupulanckiego.
 3. Racjonalizuj swoje myśli

  ◊ w konfesjonale będzie słuchał moich grzechów sam Jezus, a On mnie zna najlepiej
  ◊ ksiądz jest sługą Boga i narzędziem w rękach Jezusa w momencie spowiedzi
  ◊ spowiedź przyniesie mi pokój serca i ulgę czystości duszy
  ◊ przychodzę do spowiedzi po miłosierdzie Boże i odpuszczenie przewinień
  ◊ to tylko spowiedź! Nikt mnie tam nie zabije, ani nie skrzywdzi
  ◊ jestem dorosła/y i dam radę opanować siebie
 4. Przygotowuj się wcześniej

  Dobrze odprawiona spowiedź wymaga odpowiedniego przygotowania. Polecam nauczyć się robić krótki, codzienny wieczorny rachunek sumienia. Łatwiej potem przed samą spowiedzią odświeżyć pamięć. Jeśli masz tak, że stres powoduje u Ciebie zapominanie grzechów, spisz je na małej kartce. Najlepiej jakimiś skrótami, które będą tylko dla Ciebie zrozumiałe. Na wypadek, gdyby kartka się zgubiła i ktoś ją znalazł. Ja mam mały notes, w którym notuję grzechy, gdy robię rachunek sumienia przed samą spowiedzią. Jeszcze się uczę, żeby wyrobić w sobie praktykę codziennego rachunku sumienia. Po spowiedzi wyrywam kartkę z notatnika i spalam albo niszczę w inny sposób.
 5. Praktykuj dziecięctwo Boże
  Dziecięctwo Boże uczy prawdziwego zawierzenia Bogu i uwalnia od lęku. Jeśli chcesz więcej wiedzieć w tym temacie to zapraszam Cię do dołączenia do adwentowego wyzwania! Po zapisie otrzymasz ode mnie materiały i wśród nich pdf. dotyczący praktykowania dziecięctwa Bożego.

Jeszcze zdążysz się przygotować na przyjście Dzieciątka Jezus! Kliknij tutaj, by dołączyć »»
Adwentowe wyzwanie rozwojowe.