PUŁAPKI PERFEKCJONIZMU. PERFEKCJONISTA NA ODWYKU

W procesie wychodzenia z perfekcjonizmu łatwo ponownie wpaść w jego pułapki. Często osoba pracująca nad sobą ich nie dostrzega. Na co powinien zwracać uwagę perfekcjonista na odwyku? Jakie pułapki może mu zaserwować jego własny perfekcjonizm? Mówię o nich w nagranej audycji, którą znajdziesz poniżej. Ten wpis ma formę podcastu do odsłuchania. Wprawdzie miałam najpierw myśl, żeby nagrać wideo, ale potem stwierdziłam, że odpuszczam sobie perfekcyjne podejście i nagrywam z takim sprzętem, jaki mam. Ufam, że jakość dźwięku jest do zniesienia 😉 

Pułapki perfekcjonizmu, o których mowa w audycji

Tutaj, w skrócie podsumowałam to o czym mówię. Szanuję Twój czas i być może już masz wiedzę z tego zakresu lub nie jest Ci ona potrzebna, więc żeby nie zmuszać Cię do słuchania w ciemno, przedstawiam w punktach i z krótkim opisem to, o czym rozlegle mówię w nagraniu:

 • druga skrajność – niedbalstwo
  Kiedy perfekcjonista dostrzega problem i dąży do jego rozwiązania może wpaść w drugą skrajność. Może to wynikać z mocnego zmęczenia nadmiernym dążeniem do idealnego życia. Wtedy łatwo odpuścić, aż do niedbalstwa.
 • nadmiar obowiązków
  Kiedy perfekcjonista przestaje czekać na idealny moment, by zacząć działać łatwo może wpaść w pułapkę nadmiernego przyjmowania zadań. Wiąże się to z tym, że najczęściej pojawia się entuzjazm, że się w końcu zaczęło realizować plany, ale zapomina się o tym, że wszystkiego nie można robić w tym samym czasie.
 • skupianie się na tym, żeby „nie było” perfekcyjnie
  Inną pułapką na którą powinni uważać perfekcjoniści na odwyku jest nadmierne skupienie się na problemie swojego perfekcjonizmu i dążenie do perfekcyjnego rozwiązania go.

 • zagubienie w szczegółach
  Pojawia się na etapie, gdy perfekcjonista dostrzega, że już działa, nawet radzi sobie z zadaniami, ale zaczyna dostrzegać małe szczegóły do poprawienia. Wydaje się dobrą rzeczą praca nad sobą małymi krokami, jednak perfekcjonista ma tendencje do gubienia się w drobiazgach, które są mało znaczące.
 • nadmierne podnoszenie kwalifikacji
  Perfekcjonista na odwyku powinien pracować również nad swoim poczuciem własnej wartości. W wielu przypadkach, niestety, samoocena zostaje utożsamiana ze stanowiskiem w pracy. Dlatego wpadają w pułapkę ciągłego podnoszenia swoich kwalifikacji.
 • obiecywanie za dużo
  Perfekcjonista pracujący nad sobą wciąż może mieć problemy z tzw. „deklaracjami bez pokrycia.” Wynika to z tendencji, jaką mają perfekcjoniści, do przyjmowania na siebie obowiązków innych ludzi. Dlatego zdecydowanie warto mieć w tym ostrożność, by nie obiecywać za dużo.

Podcast do odsłuchania

Fragmenty ścieżki dźwiękowej użyte do nagrania audycji są na licencji CC0. Autorem utworu o tytule: „And Now For That Massive Coronary” jest Peter Gresser.

Dziękuję za wysłuchanie do końca. Starałam się ująć nie tylko własne doświadczenia, ale również wiedzę w tym temacie, choć muszę przyznać, że dostępność wartościowej literatury z tego zakresu jest znikoma. Tym bardziej jestem ciekawa Twojego doświadczenia w wychodzeniu z perfekcjonizmu. Zapraszam Cię do odsłuchania i podzielania się w komentarzu wrażeniami. Czy to, co usłyszałaś/eś było dla Ciebie pomocne? Co powinno jeszcze się znaleźć w tej liście pułapek? Jakie jest Twoje doświadczenie odwyku od perfekcjonizmu?

Do usłyszenia bądź zobaczenia! 😉

 • James

  Bardzo ciekawie mi się słuchało. Poza tym masz taki piękny głos 😀

  • Leurien

   Dziękuję James! Bardzo miło mi słyszeć. Jeszcze pracuję nad tym, by nagrywać na lepszym sprzęcie, żeby nie było tyle szumów w tle. Robię, co mogę. Pozdrawiam serdecznie!

 • Kamila

  Ciekawy temat. Ja z pewnością do perfekcjonistòw nie należę .. Ale staram się robić wszystko dobrze.

  • To dobrze. Tak powinno być 🙂 Życzę Ci, byś nie wpadła nigdy w pułapkę perfekcjonizmu, a za spokojem robiła rzeczy dobrze. Pozdrawiam serdecznie 🙂

 • Pingback: PERFEKCJONIZM - NORMALNY I DYSFUNKCYJNY -()