PRAWDZIWY POKÓJ SERCA. JAK ODRÓŻNIĆ POKÓJ OD SPOKOJU?

„Gdy do jakiego domu wejdziecie, najpierw mówcie: Pokój temu domowi! Jeśli tam mieszka człowiek godny pokoju, wasz pokój spocznie na nim; jeśli nie, powróci do was.”
Łk 10, 5-6

„Pokój temu domowi!” w ten sposób Pan Jezus nakazał siedemdziesięciu dwóm uczniom witać ludzi, do których będą szli. I jeśli domownicy byli godni pokoju miał on spocząć na nich. Zastanowiło mnie to stwierdzenie: Być godnym pokoju… A jest on jedną z tych wartości, którą ludzie od zawsze poszukują i pragnę ją zdobyć. 

Czym jest pokój oraz spokój?

Słownik języka polskiego PWN podaje następujące definicje pokoju oraz spokoju:

pokój

1. pomieszczenie w mieszkaniu lub innym lokalu, przeznaczone do spędzania w nim określonych pór dnia i nocy;
2. zgoda między stronami, które nie są ze sobą w konflikcie; rozejm;
3. układ o zakończeniu działań wojennych między zwaśnionymi stronami (zazwyczaj państwami); rozejm, zawieszenie broni;
4. książkowo: stan równowagi psychicznej lub fizycznej spowodowany brakiem trosk, zmartwień; spokój

spokój

1. stan równowagi psychicznej; zimna krew, opanowanie;
2. cisza, brak hałasów;
3. stan, w którym nie ma wojny; pokój, zgoda;
4. wewnętrzny błogostan

Jak odróżnić pokój od spokoju?

Zacznijmy od tego, że spokój jest zewnętrzny lub wewnętrzny. Często utożsamiany z ciszą i samotnością, kiedy można np. poczytać sobie książkę. O takim spokoju marzą mamy małych dzieci, pracownicy w działach obsługi klienta, nauczyciele czy pielęgniarki itp. O odpoczynku od ludzi, hałasu, stresu czy szybkości życia. Taki spokój dość łatwo osiągnąć. Wystarczy wyjechać za miasto by doświadczyć ciszy, wypić zioła łagodzące rozszalałe nerwy czy wziąć ciepłą kąpiel, która nas odstresuje. Spotkałam się również z inną definicją spokoju – stan bezruchu, powolność, cichość, samotność, odpoczynek. Często doświadczając spokoju odkrywamy wewnętrzny niepokój, który męczy nas i czujemy, że coś jest nie w porządku, że do naszego serca wkradł się pewnego rodzaju bałagan i chaos.

Pokój natomiast ma kilka znaczeń: pomieszczenie w budynku; rozejm między państwami; stan bez wojny czy stan równowagi ducha, w którym czujemy się szczęśliwi. Ten wewnętrzny aspekt jest częścią wspólną za równo pokoju, jak i spokoju. Jednak pokój wewnętrzny jest o wiele bardziej istotny, głębszy, szczególnie, gdy mówimy o pokoju serca, duszy, umysłu i ciała, czyli życia w zgodzie z samym sobą, z Bogiem i innymi ludźmi. Szczególnie jest to widoczne, gdy na zewnątrz brakuje spokoju: hałas, wysoki poziom stresu, wielość problemów, szybkość życia itp. Również mówi się o kimś, że jest taki spokojny, w sensie opanowany, nie wybucha, potrafi cierpliwie znosić przeciwności. On nie ulegają zewnętrznym czynnikom, nie denerwują się tak łatwo i zawsze potrafi dojrzeć pozytywny aspekt danej sytuacji. Ma pewność swoich poczynań, gdyż ma pewny pokój serca, równowagę wewnętrzną. Taki człowiek jest zewnętrznie spokojny, dzięki wewnętrznemu pokojowi.

Prawdziwy spokój osobisty, czyli bycie w stanie zgody, bez kłótni z innymi, umiejętność panowania nad swoimi emocjami oraz nerwami jest wynikiem prawdziwego pokoju wewnętrznego.

Jak zbudować głęboki, prawdziwy i wewnętrzny pokój serca?

Ten rodzaj pokoju jest darem samego Jezusa. On daje swój pokój swoim uczniom i tym, którzy za nim podążają. Jednak możemy przygotować nasze serca na przyjęcie pokoju, czyli stać się godnymi pokoju Chrystusowego. Już samo podjęcie tych działań da nam poczucie wyciszenia i skupienia na swoim życiu.

 •  odnalezienie i wypełnienie swojej misji życiowej, powołania, Woli Bożej
 •  żyć w zgodzie ze swoimi wartościami
 •  ustalenie celu i dążeniem do niego
 •  budowaniem zgody z innymi ludźmi i relacji opartych na miłości
 •  czyste sumienie oraz prawdziwa wolność duchowa
 •  życie w uczciwości, w sprawiedliwości z samym sobą i innymi ludźmi
 • rozwijanie swoich zdolności i pasji

Tylko człowiek naprawdę spełniony może dawać świadectwo prawdziwemu pokojowi. Każdy kto jest na etapie poszukiwań swojej życiowej drogi, zastanawia się nad tym co tak naprawdę chce robić, w czym się realizować i co może też być pożyteczne dla innych, odczuwa niepokój, spowodowany brakiem podjętych działań. Kiedy takiej osobie brakuje wypełnienia swojej misji zaczyna być sfrustrowana i dochodzi do konfliktów z innymi ludźmi i najczęściej są to najbliżsi tej osoby. Po kłótni pojawiają się wyrzuty sumienia, poczucie przegranej i gorzki smak żalu. Również ludzie, którzy nie mają wyznaczonych celów oraz wartości, którymi się kierują w życiu lub nie są ich świadomi odczuwają niepokój. Nie wiedzą dokąd zmierzają i jaki rezultat mają przynieść ich działania. To powoduje często zmęczenie, zniechęcenia i brak wyciszenia wewnątrz siebie.

Tutaj czytaj więcej w tym temacie
Źródła niepokoju

Muszę szczerze przyznać, że odkąd odkryłam swoją drogę pracy z ludźmi, odczuwam coraz większą radość, zadowolenie i satysfakcję oraz rozwój. Ludzie przychodzą do mnie po pomoc i ją otrzymują, a ja poznaję wspaniałe osoby, które nawet nie wiedząc o tym dzielą się ze mną sobą i również powodują mój rozwój.

Życzę Ci odnalezienia i wypracowania w sobie prawdziwego pokoju, który przyniesie Ci spokój i opanowanie.

 • Malwina

  Lidzio wspaniały artykuł, tak to prawda, że aby mieć pokój w sobie trzeba znać swoje wartości, cele, kochać siebie, Boga i innych. Tak jak wspomniałaś warto poszukać swojej pasji, powołania, gdyż to może przynieść nam wiele radości, szczęścia i spełnienia.

  • Leurien

   Dziękuję Malwinka 🙂

 • James

  Ja bardzo często odczuwam niepokój. Prawie cały czas. Twój artykuł dał mi do myślenia.

  • Leurien

   Mam nadzieję, że uda Ci się zmienić ten stan rzeczy. Oczywiście polecam swoje usługi. Zawsze jestem gotowa by pomóc. Z serca życzę głębokiego pokoju, ale niepokoju twórczego, rozwojowego.

 • Pingback: ŹRÓDŁA NIEPOKOJU -()

 • Swietny artykul, faktycznie warto dbac o pokoj w sercu i fajnie, ze mozna u Ciebie przeczytac, jak o niego zadbac.